Hisense
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
8 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Laser Cinema PL2 Ultra Short Throw Smart Projector
- 80-130"
- Single Laser
- 4K UHD Picture Quality
- Ultra Short Throw
- HDR10 & HLG
Similar products
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Recommended uses for product | Gaming, Home Cinema |
| Special feature | Built-In Speaker, Built-In Wi-Fi, Digital Keystone Correction, Ultra Short Throw |
| Connectivity technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display resolution maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Display type | Laser |
| Product dimensions | 53.1L x 33.5W x 12H centimetres |
| Form factor | Desktop |
| Mounting type | Tabletop Mount |
| Product Features | Built-In Speaker, Built-In Wi-Fi, Digital Keystone Correction, Ultra Short Throw |
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Display Type | Laser |
| Form Factor | Desktop |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Brightness | 2700 Lumen |
| Colour | Grey |
| Wattage | 300 watts |
| Controller Type | Remote Control |
| Compatible Devices | Gaming Console, Smartphone, Tablet |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Maximum Throw Distance | 0.45 Metres |
| Average Life Span | 25000 Hours |
| Maximum Image Size | 330 Centimeters |
| Lamp Wattage | 50 Watts |
| Voltage | 120 Volts |
| Hardware Connectivity | Ethernet, HDMI, USB |
| Control Method | Remote |
| Minimum Throw Distance | 0.25 Metres |
| Vertical Keystone Correction | 5 Centimetres |
| Minimum Image Size | 80 Inches |
| Video Encoding | MP4 |
| Projector Maximum White Brightness | 2700 ANSI Lumens |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4k UHD, DLP, Dolby Vision, Filmmaker, HDR10 |
| Brand Name | Hisense |
| Antenna Location | Gaming, Home Cinema |
| Box Contents | AV Cable, Power Cord, Remote, User Manual, Warranty Card |
| Model Name | PL2 |
| Model Number | PL2 |
| Manufacturer | Hisense |
| Manufacturer Part Number | PL2 |
| Country of Origin | China |
| Best Sellers Rank | 21,799 in Electronics & Photo (See Top 100 in Electronics & Photo) 231 in Projectors |
| ASIN | B0DL2WXD3W |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (8) 4.2 out of 5 stars |
| Item Dimensions L x W x H | 53.1L x 33.5W x 12H centimetres |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |