ViewSonic
See offer
4 out of 5
★★★★★
★★★★★
137 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
LX700-4K UHD 4K Laser Projector for Gaming & Home Theater, 3500 ANSI Lumens, 240Hz, 4.2ms Ultra-Fast Input, 300" Display, HDR, 3000000:1 Contrast, Auto H/V Keystone, 1.36x Zoom
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- 【Endless Fun】: Harness the power of 3rd generation laser phosphor technology for an extraordinary 30,000-hour lifespan, ensuring endless fun and lasting value.
- 【Unrivaled Gaming】: Harness the power of 3rd generation laser phosphor technology for an extraordinary 30,000-hour lifespan, ensuring endless fun and lasting value.
- 【Immersive 4K HDR】: Experience boundless enjoyment as you witness native 4K HDR visuals on the expansive screen of up to 300 inches, taking your gaming and home theater experience to new heights.
- 【Vivid Brightness】: Illuminate any environment with 3,500 ANSI Lumens of brightness, providing radiant images, while a high native contrast ratio ensured by the 0.65" DMD chip.
- 【Adaptable Setup】: Enjoy flexible installation options with V lens shift, 1.36x optical zoom, and horizontal/vertical keystone adjustments, allowing you to customize your viewing experience effortlessly.
Similar products
| Brand | ViewSonic |
|---|---|
| Recommended uses for product | Gaming |
| Special feature | High resolution, high refresh rate, game modes, and long lasting light source |
| Connectivity technology | HDMI |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display resolution maximum | 3840 x 2160 |
| Display type | Laser |
| Product dimensions | 28.6L x 21.6W x 12.9H centimetres |
| Form factor | Tabletop/Portable |
| Mounting type | Bracket mount |
| Product Features | High resolution, high refresh rate, game modes, and long lasting light source |
| Network Connectivity Technology | HDMI |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Type | Laser |
| Form Factor | Tabletop/Portable |
| Mounting Type | Bracket mount |
| Brightness | 3500 lumen |
| Colour | White |
| Wattage | 180 watts |
| Controller Type | standard wireless controller for xbox |
| Compatible Devices | Laptops, Gaming Consoles, Media Players |
| Contrast Ratio | 1000000:1 |
| Maximum Throw Distance | 10 Metres |
| Average Life Span | 30000 Hours |
| Maximum Image Size | 300 Inches |
| Lamp Wattage | 180 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, HDMI, USB 2.0 Type A |
| Control Method | Remote |
| Minimum Throw Distance | 7 Metres |
| Vertical Keystone Correction | 10 Centimetres |
| Minimum Image Size | 30 Inches |
| Video Encoding | H.264, H.265 |
| Projector Maximum White Brightness | 3500 ANSI Lumens |
| Picture Quality Enhancement Technology | [Implied] Yes |
| Brand Name | ViewSonic |
| Antenna Location | Gaming |
| Box Contents | Remote |
| Model Name | ViewSonic LX700-4K |
| Model Number | LX700-4K |
| UPC | 766907023961 |
| Manufacturer | ViewSonic |
| Global Trade Identification Number | 00766907023961 |
| Manufacturer Part Number | LX700-4K |
| Country of Origin | China |
| Best Sellers Rank | 39,887 in Electronics & Photo (See Top 100 in Electronics & Photo) 440 in Projectors |
| ASIN | B0CHF5CTTW |
| Customer Reviews | 4.0 4.0 out of 5 stars (137) 4.0 out of 5 stars |
| Item Dimensions L x W x H | 28.6L x 21.6W x 12.9H centimetres |
| Item Weight | 3.31 kg |
| EU Spare Part Availability Duration | 7 Years |
| GTIN | 766907023961 |