See offer
3,8 out of 5
★★★★★
★★★★★
80 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Formovie Theater - Triple Laser - Vibrant, Vivid ALPD® 4.0 RGB+ Technology - 2800 ANSI Lumens - 4K UHD Resolution - Dolby Vision & Atmos Ultra Short Throw UST Projector - With Android TV 11
- AWARD-WINNING PROJECTION: As 1st place winner & judge's pick at both the 2022 and 2023 Laser TV Showdown, among other accolades, the Formovie Theater 4K UST projector is truly best in its class.
- BIG IMAGE, SMALL DISTANCE: With a throw ratio of 0.23.1, you can throw a 100" projection with an ultra short throw distance of just 9". Its maximum projection size of 150".
- A SUPERIOR VIEWING EXPERIENCE: Using the latest ALPD triple laser light source technology and 4K & speckle elimination technology, the Formovie casts images with incredible brightness and precision.
- AN ADJUSTABLE HOME THEATER: Create your own personalized theater anywhere you like. With Formovie, you can adjust the projection size from 80" up to 150" according to the size of your desired space.
- ADDITIONAL FEATURES: Beautifully-designed Bowers & Wilkins speakers, Dolby Vision, and MEMC technology. Also features 20,000 hour lamp life, complete connectivity, and smart light adjustment.
Similar products
| Brand | Formovie |
|---|---|
| Recommended uses for product | Home Cinema |
| Special feature | Short Throw, Ultra Short Throw |
| Connectivity technology | HDMI, USB3.0 |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display resolution maximum | 3840 x 2160 |
| Display type | ultra short projection 4k projector |
| Product dimensions | 55.9L x 35.6W x 12.7H centimetres |
| Form factor | Stationary |
| Mounting type | Tabletop Mount |
| Product Features | Short Throw, Ultra Short Throw |
| Network Connectivity Technology | HDMI, USB3.0 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Type | ultra short projection 4k projector |
| Form Factor | Stationary |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Brightness | 2800 lumen |
| Colour | Cosmos Grey |
| Wattage | 150 watts |
| Controller Type | Remote Control |
| Compatible Devices | Television, Gaming Console, Laptop, Smartphone |
| Contrast Ratio | more than 3000:1 |
| Maximum Throw Distance | 9 Feet |
| Average Life Span | 20000 Hours |
| Maximum Image Size | 150 Inches |
| Lamp Wattage | 150 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, HDMI, USB 3.0 |
| Control Method | Remote |
| Minimum Throw Distance | 1.4 |
| Vertical Keystone Correction | 10 Centimetres |
| Minimum Image Size | 80 Inches |
| Video Encoding | HEVC (H.265) |
| Projector Maximum White Brightness | 2800 ANSI Lumens |
| Picture Quality Enhancement Technology | Dolby Vision |
| Brand Name | Formovie |
| Antenna Location | Home Cinema |
| Box Contents | Power Cord |
| Model Name | L206FGN |
| Model Number | FORMOVIE-THEATER |
| Manufacturer | Formovie |
| Global Trade Identification Number | 06971310421158 |
| Manufacturer Part Number | L206FGN |
| Best Sellers Rank | 155,722 in Electronics & Photo (See Top 100 in Electronics & Photo) 1,513 in Projectors |
| ASIN | B0B4BJL2XT |
| Customer Reviews | 3.8 3.8 out of 5 stars (80) 3.8 out of 5 stars |
| Item Dimensions L x W x H | 55.9L x 35.6W x 12.7H centimetres |
| Item Weight | 7.5 Kilograms |