NEBULA
See offer
4,4 out of 5
★★★★★
★★★★★
171 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Cosmos 4K SE Laser+LED Dolby Vision Projector, 200" Huge Screen, 1800 ANSI Lumens High Brightness, Enhanced Image Quality, GTV, Portable, for Gaming, Home, and Office Use
- 4K Dolby Vision, Huge 200″ Screen: Enjoy stunning 4K visuals, 40× higher brightness, 50× better contrast, and true-to-life colours with Dolby Vision. The 4K Projector features a 200″ max screen size for a truly cinematic experience.
- HybridBeam Technology for High Brightness: Our all-new HybridBeam technology combines LED and laser light sources to deliver 1,800 ANSI Lumens of brightness and 1.07 billion rich colours.
- NebulaMaster Image Engine: Experience true-to-life colours in every frame, enhanced contrast, optimised greyscale, and smoother visuals.
- IEA 4.0 Intelligent Setup: Cosmos 4K SE 4K Projector smartly adapts to your space using real-time autofocus and keystone correction, automatic obstacle avoidance and screen fit, wall colour adaptation, ambient light adaptation, and more.
- Google TV with 4K Netflix: Enjoy a personalised selection of content tailored just for you, and experience Netflix in 4K with Google TV—no external dongles needed.
Similar products
| Brand | NEBULA |
|---|---|
| Recommended uses for product | Home Cinema |
| Special feature | Recessed handle |
| Connectivity technology | Wi-Fi |
| Display resolution | 3840 x 2160 |
| Display resolution maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Display type | DLP |
| Product dimensions | 26.3L x 16.5W x 26.5H centimetres |
| Form factor | Portable |
| Mounting type | Tabletop Mount |
| Product Features | Recessed handle |
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Display Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Display Type | DLP |
| Form Factor | Portable |
| Mounting Type | Tabletop Mount |
| Brightness | 1800 lumen |
| Colour | grey |
| Wattage | 15 watts |
| Controller Type | App Control |
| Compatible Devices | [Inferred: Devices with Wi-Fi, Bluetooth, USB, or HDMI output ports or capabilities] |
| Contrast Ratio | 50x better than average |
| Maximum Throw Distance | 4.78 Metres |
| Average Life Span | 30000 Hours |
| Maximum Image Size | 72 Inches |
| Hardware Connectivity | USB |
| Control Method | Remote |
| Minimum Throw Distance | 1.69 Metres |
| Vertical Keystone Correction | 1.45 Feet |
| Minimum Image Size | 36 Inches |
| Video Encoding | H.264, H.265, VP9 |
| Projector Maximum White Brightness | 1800 ANSI Lumens |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Dolby Vision, NebulaMaster Image Engine |
| Brand Name | NEBULA |
| Antenna Location | Home Cinema |
| Box Contents | Projector; AC Cable ;Quick Start Guide ; Remote Controler ; AAA Battery*2 |
| Model Name | D2342 |
| Model Number | D2342 |
| UPC | 194644294243 |
| Manufacturer | Anker |
| Manufacturer Part Number | D2342 |
| Product Warranty | 12 |
| Country of Origin | China |
| Best Sellers Rank | 9,689 in Electronics & Photo (See Top 100 in Electronics & Photo) 123 in Projectors |
| ASIN | B0DCN1FN61 |
| Customer Reviews | 4.4 4.4 out of 5 stars (171) 4.4 out of 5 stars |
| Item Dimensions L x W x H | 26.3L x 16.5W x 26.5H centimetres |
| Item Weight | 5.48 Kilograms |
| GTIN | 194644294243 |